D_Qxgn2U4AA72Gl.jpg

W Warszawie rozpoczęło się przedwyborcze forum programowe Koalicji Obywatelskiej. Najważniejsze wypowiedzi przewodniczącego Grzegorza Schetyny.

Schetyna na kongresie KO

Chcemy rozmawiać ze wszystkimi, z ekspertami, ale i z pracownikami fizycznymi. Chcemy usłyszeć receptę od specjalisty z Uniwersytetu, ale ważne jest dla nas też zdanie handlowca i kasjerki. Chcemy, żeby cała Polska zaczęła ze sobą rozmawiać. Spojrzeć sobie w oczy, uśmiechnąć się, podać sobie rękę. Rozmawiać. Już kiedyś z takich rozmów inteligentów z robotnikami wyszło coś wielkiego. Ponad 5 milionom ludzi, którzy oddali głos na koalicję europejską nie można powiedzieć "rozejdźcie się, bo trzeba się podzielić". To jest absurd. Oczywiste jest przecież, że lepiej budować od 38,5 proc. niż od zera.

Czas partyjnych gier już minął. Przyszedł zupełnie inny czas. Na szali jest wszystko. Prawo musi pokonać bezprawie. Prawda kłamstwo. Miłość nienawiść i agresję. Rozsądek szaleństwo. Naszym zadaniem jest godzenie Polaków i tworzenie prawdziwej wspólnoty. Nawet osoby z politycznych biegunów jak Kazimierz Ujazdowski z jednej i Barbara Nowacka z drugiej strony, znajdą wspólny język, żeby zbudować nową Polskę. W Koalicji Obywatelskiej znajdzie się miejsce dla konserwatystów i lewicy, dla wierzących i niewierzących, dla ludzi z miasta i ze wsi. Przepustką do Koalicji Obywatelskiej jest tylko przyzwoitość i zdrowy rozsądek. Tylko na jedno nie może być miejsca. Nigdy nie zgodzę się na wprowadzanie do koalicji polityki transakcyjnej. Jeśli ktoś rozumuje jedynie na zasadzie- kto da więcej, to do nas nie pasuje.

D_QyDVTUwAEwZiD.jpg

Podwyżki dla nauczycieli, które nie nastąpiły. To podwyżki, których nie dostały pielęgniarki, policja, cała sfera budżetowa. Tak, to są wasze pieniądze, których nie dostaliście, a powinniście dostać. Proponujemy zupełnie inną politykę. Musi być ona oparta na stałym dialogu i szczerości. Nawet jeśli ma to oznaczać przyznanie się do błędu. Dlatego, jeśli pada pytanie o wiek emerytalny, słynne 67 lat, to przyznajemy: to był błąd. Jeśli zastanawiasz się Polko i Polaku skąd PiS bierze pieniądze, to spójrz na swój pasek z wypłatą. Te pieniądze powinny tam być, ale ich nie ma. Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie: programy socjalne w tym 500 plus są potrzebne. Powtórzę po raz kolejny – nic co dane nie będzie odebrane. Te pieniądze to są absolutnie chore ceny w sklepach. Rodzina pana Kamila, którego spotkałem w czasie ostatniej wizyty na Podlasiu, utrzymuje się z najniższej pensji. Największą część dochodów muszą wydać na żywność – a ta jest coraz droższa. Czy to nie chore, że w tym czasie cena masła wzrosła o 4,50 zł a cena pietruszki o 20 zł?!

Z 500 plus , blisko połowę zjadła drożyzna. To już teraz zrobiło się 300. A ile zostanie do końca roku? Ale to nie wszystko. Bo te pieniądze to niewybudowane żłobki i przedszkola. Stojące budowy dróg i zatrzymane inwestycje. Trzeba się znowu przyzwyczajać do widoku chaszczy porastających rozgrzebane budowy.

Smog w Polsce przekracza już wszelkie dopuszczalne granice. Ludzie chorują, zdrowy rozwój dzieci jest zagrożony. A co robi ta władza? Pozwala sprowadzać bez opamiętania rosyjski węgiel.

(Reforma edukacji) Nie po to wam Polacy płacą, żebyście niszczyli marzenia ich dzieci. To skrajna buta i bezczelność.

Polska się dusi i usycha. Dosłownie. Wysycha Noteć. Wysychają mniejsze rzeki i jeziora. Rząd nic z tym nie robi. Jeszcze parę lat tej bezczynności i w niektórych regionach rolnicy będą musieli przenosić swoje pola. Nasłuchałem się od ludzi w Polsce niezliczonych historii. To chore - mówią. Opowiadają o kumoterstwie, aferach, o partyjnych lokalnych kacykach, którzy czują się zupełnie bezkarni. Z tych opowieści wyłania się ponury obraz choroby państwa. Państwa, które z roku na rok słabnie. Państwa, w którym władza uprawia grę pozorów. Zupełnie jakby rządziła nami trupa cyrkowców. Musimy zło nazywać złem, kłamstwo kłamstwem, a podłość podłością. Musimy walczyć o nasze państwo. I przede wszystkim sami być inni. Czynić dobro, mówić prawdę i być przyzwoitym. Wtedy przekonamy Polaków, wtedy wygramy.

***

Ewa Siedlecka (dziennikarka, "Polityka"): "To był błąd" - powiedział o podniesieniu wieku emerytalnego Schetyna. Czyli: potencjalni wyborcy PO nie mają już co liczyć na to, że ta partia będzie się narażać robiąc to, co konieczne. Populizm i walka o stołki są śmiertelnie zaraźliwe.

Bogdan Zdrojewski (były minister kultury): Grzegorz Schetyna twierdzi, że „podniesienie wieku emerytalnego to był błąd”. Przyznam, że nic nie rozumiem!

Leszek Jażdżewski (magazyn "Liberte!"): Podnosząc wiek emerytalny PO wykazała się odpowiedzialnością za państwo. Dziś Grzegorz Schetyna stwierdził, że to był błąd. W programie Koalicji nie będzie nic o związkach partnerskich, zadeklarował w publicznym radiu Schetyna. Świetnie, czekam na dalsze podlizywanie się publicystom i elektoratowi PiS-u, najpierw Was wyśmieją, a później skreślą.

            Popierasz Schetynę - kciuk w górę!


+ 134
- 17

Polub Polityczek.pl