aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaapslwpdwwwwww.jpg

Większość komentator i ekspertów uznaje podpisane umowy przez prezydenta Andrzeja Dudę z prezydentem USA Donaldem Trumpem - za niekorzystne warunki dla strony polskiej, a przynajmniej kontrowersyjne. Posłanka Krystyna Pawłowicz (PiS) jest odmiennego zdania.

Gen. Jarosław Stróżyk: W 2018 rząd położył na stole 2 mld dolarów za stałą bazę USA w sile co najmniej brygady wojsk lądowych - ok. 4 tys. żołnierzy. Za tą samą sumę dostajemy 1000 żołnierzy i unikanie słowa „permanent”. Pod rozwagę przy określaniu skali sukcesu. Paradoksy i niuanse stałych baz. Chcieliśmy stałej bazy takiej jak w Niemczech. Tymczasem do naszych ” długotrwałych baz przybędą żołnierze ze stałych baz w Niemczech.

Gen. Stanisław Koziej: Jeśli kupujemy gotowce najnowszej technologii i to od USA, z pewnością nie będziemy ich suwerennymi dysponentami w każdej sytuacji (kody). Z każdym zakupem tracimy kawałek cyber suwerenności. Biały Dom robi sobie teatrzyk z wizyty naszego prezydenta. Najważniejsze dla prezydenta Donalda Trumpa jest to, abyśmy kupili od niego F-35. (...)Zwiększenie obecności amerykańskiej jest związane z zakupem samolotów F-35, bo na tym Amerykanom zależało. Mają tych maszyn więcej na zbyciu, bo mieli je kupić Turcy, ale ze względu na bliską współpracę Turcji z Rosją ta transakcja nie mogła dojść do skutku. (...) Straszne upały muszą panować w Waszyngtonie. Mam nadzieję, że minister Błaszczak miał zimny prysznic, żeby ostudzić gorącą głowę. Mam wątpliwości, czy kupowanie F-35 przez Polskę jest właściwe, to dla mnie kontrowersyjna decyzja, także co do czasu jej podjęcia, bo podejmowana jest przed wyborami. Drogo to nas kosztuje i takie koszty w ciemno są ryzykowne w perspektywie strategicznej. Ale obóz rządzący przyzwyczaił nas do tego, że nie zawraca sobie głowy takim czymś, jak myślenie strategiczne. Polityka przez małe „p” jest najważniejsza.

Także sądzę, że rozbudowa Sił Powietrznych na bazie F-16 byłaby optymalnym rozwiązaniem na dziś. Zaoszczędzone pieniądze powinniśmy inwestować w kooperację międzynarodową w produkcji perspektywicznej supertechniki, np. bezzałogowców. Aby nie kupować tylko czyichś gotowców bez kodów.

Krystyna Pawłowicz (PiS): Ciekawe czym Gazeta Wyborcza „przykryje” sukces Prezydenta Dudy w USA? Oczywiście jest to też, a może głównie sukces biznesowy bardzo skromnego Pana Ministra Mariusza Błaszczaka i Ministerstwa Obrony Narodowej. Prezydent Andrzej Duda wczoraj w USA „Polacy są od Rosjan odważniejsi”. Ciekawe, jak nas teraz Putin za słowa naszego Prezydenta ukarze... Albo, czy Putin to sprawdzi...

Pasmo sukcesów w sprawach urealnienia warunków obrony Polski zapoczątkował Pan Minister Antoni Macierewicz.

          Sukces Błaszczaka - kciuk w górę!

+ 1
- 329

Polub Polityczek.pl

Komentarze obsługiwane przez CComment