aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalpeledeeee.jpg

Donald Trump może uznać spotkanie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą ze sukces. Amerykanie żadnych długoterminowych i stałych obietnic Polsce nie złożyli, a do tego otrzymają spory zastrzyk pieniężny.

- Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce. Będzie to wzmocniona współpraca, trwała obecność, która będzie się stopniowo mam nadzieję  rozwijała pod względem i ilości żołnierzy, ale także i pod względem infrastrukturalnym. To bardzo ważne. Dziękuję te za tę decyzję o utworzeniu dowództwa dywizyjnego w Polsce. To ma wielkie znaczenie, nie tylko dla Polski, ale także i dla naszej części Europy, dla Europy Środkowej, państw bałtyckich, wszystkich tych, dla których tak naprawdę zostało ustanowione wzmocniona obecność USA i innych państw NATO na wschodniej flance sojuszu. Jestem za to ogromnie wdzięczny - mówił Duda do Trumpa w kontekście wojska.

- Prezydenci zaakceptowali wynegocjowany tekst porozumienia dot. zwiększonej obecności amerykańskiej w Polsce - podsumował spotkanie prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

dwnld1826033375_1.jpg

Grzegorz Schetyna (lider Koalicji Europejskiej): 1000 dodatkowych żołnierzy USA za grube miliardy? Przyjrzymy się dokładnie temu porozumieniu. Polska w relacjach z USA powinna być sojusznikiem, nie klientem. A władze realnie wzmacniać bezpieczeństwo kraju, nie uprawiać propagandę.

Marcin Bosacki (były ambasador Polski w Kanadzie): Jeśli dojdzie do zakupu arcydrogich F-35, to koszt dodatkowych 1000 żołnierzy US Army - nie na stałe! - wyniesie podatników polskich minimum 25 miliardów złotych - 8 mld bazy, 17 mld samoloty -,  czyli: 1 żołnierz = 25 000 000, 1 logistyk z USA = 25 milionów. Panie Trump, brawo.

Marek Borowski (senator): Patrioty, Homary, F-35 i zaplecze dla żołnierzy USA - razem ponad 40 mld zł. To trochę drogo, jak za 1000 żołnierzy. Trump to jednak łebski gość.

Gen. Mirosław Różański: Cztery wnioski po wczorajszym dniu PAD w USA: będziemy rozwijać współpracę wojskową z USA - ok,  dotychczas inwestowali Amerykanie teraz płacimy my, dla społeczeństwa amerykańskiego ważniejsze tematy to Meksyk Chiny Korea Rosja, musimy dalej przekonywać że jesteśmy demokracją.

Dr Marek Migalski (politolog): Czyli nawet nie wiemy, jacy żołnierze USA przyjadą do Polski. Ile miliardów złotych zapłacimy za pobyt u nas 1000 amerykańskich kucharzy, zaopatrzeniowców i kierowców? Nie było po 1989 roku ekipy tak żałośnie klęczącej przed imperium zza Atlantyku.

dwnld793054037.jpg

   Dobrze Duda wynegocjował - kciuk w górę!


+ 11
- 569

Polub Polityczek.pl

Komentarze obsługiwane przez CComment