aaaaaaaaaaepdlpedeeee.jpg

Prezydent Andrzej Duda wspólnie z żoną Agatą odbywa dzisiaj spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trupem i jego małżonką Melanią. 

Prezydenci Polski i USA mają rozmawiać na temat zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Paweł Żuchowski (RMF FM): Według nieoficjalnych informacji dzisiejsze ogłoszenie ważnej decyzji to wzmocnienie obecności wojskowej USA w Polsce. Mowa o 1000 żołnierzy. Głównie logistyków. Tak by nie drażnić Rosji i nie łamać porozumień NATO.(...) Przed Białym Domem manifestacja poparcia dla prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Organizują ją organizacje polonijne. Polacy przyjechali z różnych stanów.

D83Y4G4WsAAG3o2.jpg

Andrzej Gajcy (onet.pl): Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA może okazać się najważniejszą wizytą tej kadencji. Oprócz zwiększenia obecności wojsk USA na stole wiele umów dot. sprzętu wojskowego i technologii. Pisanie o „wizycie czwartek kategorii” jest bzdurą.
- Prezydenci zaakceptowali warunki porozumienia pomiędzy USA a Polską dotyczące zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce - powiedział minister Krzysztof Szczerski.
Jarosław Stróżyk (gen. brygady w stanie rezerwy): W 2018 rząd RP położył na stole 2 mld dolarów za stałą bazę USA w sile co najmniej brygady wojsk lądowych - ok. 4 tys. żołnierzy. Za tą samą sumę dostajemy 1000 żołnierzy i unikanie słowa „permanent”. Pod rozwagę przy określaniu skali sukcesu.
Tomasz Siemoniak (były szef MON): Cieszy zapowiedź kolejnego wzmocnienia obecności wojskowej USA w Polsce. Ale twierdzenie ministra Błaszczaka, że to wydarzenie na miarę wejścia Polski do NATO przekracza granicę śmieszności. PiS uwiera, że to władze znienawidzonej III RP wprowadziły w 1999 Polskę do Sojuszu.
Jarosław Kociszewski (dziennikarz): Fort Trump sprowadzi się do tysiąca rotujących logistyków? Nie brzmi to, jak dywizja pancerna, którą chciał rząd, ale ma większy sens, bo w razie konfliktu umożliwi szybkie przerzucenie znacznych sił. W sumie liczba żołnierzy USA w Polsce wzrośnie do ok. 5,5 tysięcy.
D83keRLXkAE70tD.jpg
          Dudowie dobrze nas reprezentują - kciuk w górę!

+ 14
- 458

Polub Polityczek.pl

Komentarze obsługiwane przez CComment