31015903127_b609040942_z.jpg

Duchowni Kościoła katolickiego są niemal bezkarni ws. przestępstw na tle seksualnym. Dobitnie lekceważące podejście instytucji państwa do przestępstw księży-pedofilów obrazują statystyki.

- Według oficjalnych danych Kościoła, w ostatnich 30 latach, pedofilii dopuściło się 283 duchownych. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w polskich więzieniach przebywa dziś 3 duchownych skazanych za pedofilię. Czy tylko mnie dziwi zestawienie tych liczb? - pyta dziennikarz Konrad Piasecki (TVN24).

- Jeśli 30 lat po upadku PRL Kościół ma w swoich szeregach dawnych TW, popełniających przestępstwa pedofilii, to raczej bym uznawał to za problem i obciążenie, a niż używał tego jako argumentu w obronie Kościoła - dodaje Piasecki.

O braku „odpowiednich” wyroków skazujących księży na karę więzienia wypowiedział się wiceminister Patryk Jaki, który jednocześnie postanowił zaatakować sędziów.

- Poleciłem sprawdzić, czy można to ustalić. Prośba o spojrzenie na problem szerzej. Szczególnie jeśli chodzi o złe prawo karne i niskie wyroki budujące poczucie bezkarności. Skandaliczna linia orzecznictwa sądów 3 RP - mówi wiceminister sprawiedliwości.

Problemem zasadniczym nie są w tym wypadku, jak twierdzi wiceminster Jaki wyroki sądów. Zanim ksiądz-pedofil stanął przed wymiarem sprawiedliwości, sprawie zdążono „ukręcić łeb” na jej wczesnym etapie. 

Bartosz Wieliński (Gazeta Wyborcza): Hierarchowie Kościoła w Polsce widzieli skutki skandali pedofilskich w innych krajach Widzieli, jak piętnowani są biskupi, którzy tuszowali tego typu sprawy. Jak Kościół traci przez to wiarygodność i wiernych. Nie zrobili nic, by oczyścić swoje podwórko. Naiwnie myśleli, że Polskę to ominie.

D6rFdyOXkAAEtlx.jpg
D6rFdyQWkAAXIvu.jpg
            Bronisz Kościoła - kciuk w górę!

+ 0
- 0

Polub Polityczek.pl

Komentarze obsługiwane przez CComment