priest-2711054_640.jpg

Tylko 438 mężczyzn rozpoczęło swoją drogę ku kapłaństwu w roku akademickim 2020/2021. Z każdym rokiem liczba kandydatów maleje.

Nie dość, że Kościół zniechęca swoim zachowaniem - ataki na LGBT, wypowiedzi o in vitro - ludzi do uczęszczania na msze święte, to dotykowo boryka się z kolejnym problemem, jakim jest brak nowych chętnych do zostania duchownymi.

"Do seminariów diecezjalnych dostało się w tym roku 289 kandydatów, a do zakonnych - 149. Dla porównania - w 2019 roku formację ku kapłaństwu rozpoczęło 498 kandydatów" - informuje Polsat News. Tendencja spadkowa utrzymuje się od 15 lat.

- Głównym czynnikiem decydującym o skali powołań jest religijność młodzieży, a ta wyraźnie załamała się około roku 2005-2008 – tłumaczył w ubiegłym roku ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).

- Cóż efekt pokolenia JP2 zanikł. Mówiło się o tym od dawna że swoim postępowaniem Kościół katolicki w Polsce do tego zmierza - komentuje Michał Machowski, partia Libertarianie.

Na dane dot. powołań zareagowali intrnauci;

"Tych 438 jeszcze nie zrozumiało, że ta instytucja nie ma nic wspólnego z Bogiem! Jedyna nadzieja dla nich to, że ich Bóg zaraz w pierwszym semestrze oświeci!".

"Czyżby młodzi ludzie zaczęli patrzeć realistycznie? Dobry trend, oby tak dalej".

"Nareszcie jakieś dobre wiadomości w tym okropnym świecie. Chociaż w sumie dalej to o 438 za dużo...".

"I dobrze. W miarę postępu cywilizacji coraz mniej młodych wierzy w bajki".

- Można powiedzieć, że 438 osób zainteresowanych karierą księdza to wciąż zdecydowanie za wiele, zważywszy na skalę szkód, jakie wyrządza religia - ale z drugiej strony, lepiej, że ta liczba spada niż gdyby miała rosnąć lub utrzymywać się na stałym poziomie. Kościół szuka przyczyn tego stanu rzeczy głównie poza sobą np. zły świat podważa autorytet księży, co daje nadzieję, że liczba kandydatów do seminariów nadal będzie się zmniejszać - ocenia filozof i dziennikarz Jerzy Bokłażec.
       Chodzisz do kościoła  - kciuk w górę!

+ 17
- 315

Polub Polityczek.pl