118825603_115778503428919_2727056319150326920_n.jpg

Wiceminister Janusz Kowalski zabrał głos na temat byłego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

W środę (9 września) dr Adam Bodnar przestał oficjalnie pełnić funkcję RPO (ma ją jednak sprawować do czasu wyłonienia nowego RPO). W tym dniu urzędnik wydał oświadczenie, w którym podsumował swoją 5-letnią kadencję.

- Był to czas wielkiej pracy na rzecz obywateli, Konstytucji i państwa. Kadencja trudna, wymagająca, ale wypełniona pełnym pasji działaniem i walką o zachowanie standardów przestrzegania praw człowieka w naszym kraju - napisał Bodnar.

Były RPO podkreśla, że pełniąc swoją funkcję był pełni niezależny.

- Starałem się z całych sił wypełniać powierzoną misję tak, aby każdy przypadek łamania praw człowieka nie pozostał bez reakcji mojej bądź moich współpracowników. Pomimo pewnych ograniczeń budżetowych nigdy nie brakowało nam serca ani poczucia odpowiedzialności i troski o los najsłabszych. Przy współpracy z innymi organami władzy publicznej zawsze kierowaliśmy się konstytucyjną zasadą współdziałania. Byłem Rzecznikiem niezależnym. Od początku deklarowałem, że chcę stać na straży konstytucyjnych praw i wolności tylko przez jedną kadencję. Właśnie po to, aby być wolnym od politycznych układów i gier, działać tylko w oparciu o Konstytucję, kierować się prawem i społecznymi potrzebami. Tego przyrzeczenia dotrzymałem.

***

- Nie mogło być lepszego rzecznika na te czasy - mówi dziennikarka Ewa Siedlecka, tygodnik "Polityka".

- To pierwszy rzecznik, który sam docierał do ludzi wykluczonych - chwali Bodnara prof. Ewa Łętowska (pierwsza rzeczniczka praw obywatelskich w Polsce).

- W czasach podporządkowywania praw i sądów partii rządzącej starał się, jak tylko można, chronić państwo prawa. Historia Panu tego nie zapomni. Nowego rzecznika wybiera też Senat. Zagłosuję wyłącznie za kandydaturą tak dobrą, jak Bodnar - deklaruje senator Marcin Bosacki.

Inne zdanie na temat Adama Bodnara ma obóz rządzący, który przez ostatnie lata nieustannie krytykował RPO przez to, że ten nie chciał być na swoim urzędzie tak posłuszny - względem władzy - jak chociażby pełniąca obowiązki prezesa TK Julia Przyłębska.

O Bodnarze wypowiedział się na profilu społecznościowym wiceminister Aktywów Państwowych Janusz Kowalski. Zdaniem polityka Bodnar skompromitował urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. 

       Popierasz KOWALSKIEGO - kciuk w górę!

+ 11
- 1194

Polub Polityczek.pl