aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalepdlpedlpdddddddddd.jpg

Profesor Marcin Matczak odniósł się do dzisiejszej decyzji prezydenta Andrzeja Dudy ws. Sądu Najwyższego.

Rzecznik PAD Błażej Spychalski zakomunikował, że prezydent postanowił powołać Małgorzatę Manowską na urząd Prezesa Sądu Najwyższego.

- Andrzej Duda podjął decyzje personalne dotyczące stanowisk w Sądzie Najwyższym. Prezydent RP zdecydował o powołaniu, spośród pięciu kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, pani sędzi Małgorzaty Manowskiej na stanowisko Pierwszego Prezesa SN - oświadczył prezydencki rzecznik.

Decyzja została skrytykowana przez szereg prawników, wśród których znalazł się prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego. Według uczonego Duda dopuścił się kolejny raz złamania Konstytucji.

- Kolejne rażące naruszenie Konstytucji przez PAD. Ustawa zasadnicza wymaga, aby I Prezesem Sądu Najwyższego była osoba przedstawiona przez Zgromadzenie Ogólne, a więc większość sędziów. Prof. Manowska nie miała takiego poparcia i są wątpliwości, czy w ogóle jest sędzią - ocenił prawnik na swoim Twitterze.

Wypowiedź ta nie spodobała się prawicowemu publicyście Rafałowi Ziemkiewiczowi, który zaczął dopytywać internautów czy jest możliwość odbierania tytułów naukowych.

- Czy jest jakaś procedura odbierania stopni naukowych ludziom, którzy nie są ich godni? - pyta Ziemkiewicz.

- Lepiej nie podpuszczać, bo Andrzej Duda może być pierwszym kandydatem - odpowiedział były poseł Szymon Ziółkowski.

Ziemkiewicz doczekał się odpowiedzi także ze strony internautów:

"Pan jest teraz autorytetem prawniczym? Mało zabawne. Sędziowie powołani przez nową upolitycznioną KRS najprawdopodobniej ani nie są sędziami, ani nie powinni brać udziału w wyborze kandydatów. PAD wybierając jednego z nich pogłębia tylko upolitycznienie".

"Jaki Pan ma stopień, że chce się go Pan pozbyć?".

"Panie Ziemkiewicz jest wyrok TK, który tak interpretuje konstytucję, ale co Pan wie, Pan mądry z powietrza".

       Popierasz Ziemkiewicza - kciuk w górę!


+ 50
- 4242

Polub Polityczek.pl