540px-Judge_Przemysław_Radzik_portrait_1.jpg

Prawnicy skomentowali listy poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Do opinii odniósł się Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych - Przemysław Radzik.

Kancelaria Sejmu opublikowała wykazy sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom do Krajowej Rady Sądownictwa.

- Publikacja przez Sejm list poparcia dla kandydatów do KRS wskazuje, że procedura wyboru była zgodna z prawem, a listy podpisało 364 sędziów, sądów wielu instancji. W proch sypie się narracja sączona przez Totalnych, Iustitie, Żurków i innych do KE o braku legitymacji nowej KRS - powiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Do publikacji odnieśli się prawnicy:

Dr Mikołaj Małecki (Katedra Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego): "Opublikowano listy poparcia do KRS, więc kończy się bezprawne zaniechanie ich utajniania przez Kancelarię Sejmu. Czyn popełniony w okresie od... do 14 lutego 2020 r. Od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie popełniane było niedopełnianie obowiązków noszące znamiona z art. 231 kk.

Jeśli ktoś twierdzi, że nie można - oczywiście można - wycofać podpisu z list poparcia do KRS, bo zasada jest taka jak np. w wyborach do Sejmu, to oznacza też, że każdy miał tylko 1 głos. A są sędziowie, którzy "głosowali" więcej niż raz. Więc tak czy inaczej - KRS jest bezprawna. Zgodnie z uchwałą SN 23.01.2020, jeśli nie dało się sprawdzić list poparcia do nKRS, to sąd z sędziami rekomendowanymi przez nKRS nie jest niezależny (teza 53 uzasadnienia). Wczoraj to domniemanie przeszło w DOWÓD: nKRS nie ma prawa działać, żaden z tych sędziów nie ma prawa orzekać.

Adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram: "Podpisy 4 sędziów, którzy cofnęli poparcie dla sędziego Macieja Nawackiego jako kandydata do KRS znajdują się na opublikowanych przez Sejm listach poparcia. Zaklinanie rzeczywistości przy pomocy opinii Biura Analiz Sejmu nic nie da. To wada formalna głosowania nad całą piętnastką! neoKRS do dymisji".

Adwokat Michał Wawrykiewicz: "Na ujawnionej liście poparcia Macieja Nawackiego widnieją podpisy całej czwórki sędziów, która wycofała poparcie. Nawacki nie miał poparcia 25 sędziów w momencie zgłaszania kandydatury do Marszałka. To wada formalna głosowania nad całą piętnastką! Neo-KRS do natychmiastowej dymisji".

- Nie ma KRS! Co za paradoks: Nawacki, przez swe oszustwa, pozbawił dobrej fuchy Miterę, Dudzicza i całą tę resztę Ziobrystów, a PiS-owi rozwalił calą reformę. Jak mu podziękują? - komentuje prawnik prof. Wojciech Sadurski. 

*** 

Do głosów krytycznych ws. Krajowej Rady Sądownictwa wypowiedział się za pośrednictwem Twittera sędzia Przemysław Radzik.

"Przypadki hejtu, ataków, próby wywierania środowiskowego nacisku na sędziów będą wiązać się ze stanowczą reakcją organów dyscyplinarnych" - napisał na Twitterze Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych.

- Panie, pan nie jesteś żadnym sędzią, panu się pomyliła nazwa profesji, którą waść wykonujesz. Ona jest dobrze znana - skierował się do Radzika publicysta Waldemar Kuczyński.

- Nie strasz, nie strasz. Sam jesteś na liście i masz osobisty interes w tym, by stawiać zarzuty - odpowiedział sędziemu analityk prawny Patryk Wachowiec ("Forum Obywatelskiego Rozwoju").

        Popierasz Radzika - kciuk w górę!


+ 12
- 2038

Polub Polityczek.pl