aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaasldepddfffff.jpg

W Warszawie odbywa się dzisiaj manifestacja "Marsz Tysiąca Tóg" będąca głosem sprzeciwu wobec ataku polityków Prawa i Sprawiedliwości na niezależność sędziów. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rządzie PiS Jarosław Gowin opublikował w social mediach post krytykujący sędziów.

- Ilu Nas tu jest! Wiecie dlaczego? Bo zależy nam na praworządności. Bo chcemy sprawiedliwości, której sędzia "partyjny" Nam nie zapewni. Są też z nami sędziowie z innych krajów - solidarni! Dziś maszerujemy za naszą i Waszą wolność! - wypowiada się europoseł Robert Biedroń.

Przemysław Szubartowicz (publicysta, wiadomo.co): "Cały cywilizowany świat prawniczy, autorytety, prześladowani sędziowie tureccy solidaryzują się z polskimi prawnikami, którzy zamordyzmowi mówią nie. U nas tylko zeszmaceni mogą stać przy władzy, która łamie konstytucję i dławi niezawisłość. I stoją bez wstydu. Kiedyś odpowiedzą".

Piotr Szumlewicz (publicysta): "Jestem pod Sądem Najwyższym, aby wyrazić sprzeciw wobec zamordystycznych działań partii rządzącej".

EOAW8rlX4AEvXAI.jpg

- Żaden sędzia czy prokurator, który pójdzie w dzisiejszym Marszu, nie będzie mógł liczyć na awans czy podwyżkę w następnych latach. Ci, którzy popierają władzę, awanse i podwyżki dostają. Pomyślcie o tym, zanim oskarżycie kogoś o to, że protestuje, bo zależy mu na własnej korzyści. Toga prawnicza jest strojem, w którym wykonujemy nasze obowiązki. Symbolizuje ona godność naszego zawodu. Zazwyczaj używamy jej na sali sądowej, ale są takie momenty, w których musimy przywdziać ją poza salą sądową, aby wykonać nasz obowiązek, jakim jest obrona praworządności - bronił postawy sędziów przed marszem prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Krytycznie o dzisiejszej demonstracji wypowiedzieli się przedstawiciele obozu rządzącego.

- Dzisiejszy Marsz Tysiąca Tóg to czysto polityczne wydarzenie, które serwuje nam część kasty z opozycją. Nie trzeba oczywiście przypominać, że jest to złamanie polskiego prawa, ale oni to wiedzą, bo to hipokryci. Mam jednak czytelny komunikat: ustawa o sądach wejdzie w życie - mówi poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Minister Jarosław Gowin umieścił w sieci post mający dać do zrozumienia, że zmiany w sądownictwie mają przyśpieszyć prace sądów.

Internauci do Gowina:

"I dlatego mają działać pod dyktando Partii Matki ? Wstydziłby się Pan. Przykro, że podobnie jak ja pochodzi Pan z Krakowa".

"Wy jesteście najmniej wiarygodni społecznie, więc nie macie żadnego prawa wycierać sobie gęby sędziami, którzy walczą o moje prawa".

"I co zrobiliście, żeby to zmienić? Zamieniliście sędziów pokroju Zabłockiego i Strzembosza na Tylawę Piotrowicza i Nawackiego? Ciekawe, dlaczego nie pomogło...".

"Polityk o moralnie wątłej wiarygodności pisze o wiarygodności... (śmiech) z całym szacunkiem, jaki jeszcze można mieć do Pana, bardziej ufam sędziom niż politykom, bardziej wierzę sędziom niż politykom".

        Popierasz Gowina - kciuk w górę!


+ 40
- 2574

Polub Polityczek.pl