aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaadeedkeodeeee.jpg

Profesor Marcin Matczak odniósł się do wycofania się Ministerstwa Sprawiedliwości z zapowiadanego pozwu przeciwko uczonym z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Nie ma już potrzeby kierowania pozwu przeciw profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego w związku z ich krytyczną opinią do noweli Kodeksu karnego - stwierdził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Tomasz Skory (RMF FM): Minister Ziobro zrejterował w przedbiegach. Pozwu nie będzie, bo już dziś każdy może ocenić, kto obawia się prawdy. Znacząca samokrytyka.

Jacek Dubois (Adwokat): Zbigniew Ziobro oświadczył, że nie ma już potrzeby kierowania pozwu przeciwko profesorom UJ w związku z ich krytyczną opinią o zmianach prawa karnego. Wygląda na to, że minister uświadomił sobie, że profesorowie mogliby w sądzie przeprowadzić dowód prawdy.

Reakcja UJ

Naukowcy z Uniwersytetu Jagielońskiego myślą nad złożeniem pozwu do sądu przeciwko Ministerstwu Sprawiedliwości.

Mikołaj Małecki (Katedra Prawa Karnego UJ): Nie może być tak, że urząd państwowy i jego przedstawiciele bezpodstawnie mówią, że obywatel kłamie, i nic się z tym dalej nie dzieje. Dlatego sprawa wycofanej przez MS zapowiedzi pozwu przeciwko karnistom staje się sprawą pozwu karnistów przeciwko Ministerstwu Sprawiedliwości.

Dr Wojciech Górowski (Katedra Prawa Karnego UJ): Wejście w życie zmienionego kodeksu karnego spowoduje chaos prawny. Emocjonalna reakcja MS i groźba pozwu odwraca uwagę od problemów - kara łączna, zmiana właściwości sądów, odpowiedzialność lekarzy - . Dalej merytorycznie badamy ustawę, która wyszła z Sejmu.

Prof. Marcin Matczak (Uniwersytet Warszawski): Zbigniew Ziobro wycofał się rakiem z pozwu, sugerując, że profesorowie jego Alma Mater, UJ, są kłamcami. Obraża tym samym swoich nauczycieli, próbując pozbawić zaufania koniecznego do wykonywania ich funkcji. Profesorowie powinni Ministra za te słowa pozwać. Żal tego pozwu Ziobry. Żal wezwania do zaprzestania naruszeń i usunięcia skutków: „Profesorowie UJ mają oświadczyć, że nie skrytykują już nigdy więcej Min. Sprawiedliwości”. „Mają wydać opinię prawną o długości co najmniej 20 stron, zgodnie z którą MS jednak zaostrza kary”.

D9Q77oRWkAAiOEA.png

           Popierasz Matczaka - kciuk w górę!

+ 522
- 4

Polub Polityczek.pl