aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalswplpwdddddd.jpg

Rząd Prawa i Sprawiedliwość nie porozumiał się ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego ws. podwyżek dla pracowników oświaty. W najbliższy poniedziałek 8 kwietnia w większości szkół rozpocznie się strajk. 

Jest nowa, zupełnie przełomowa propozycja rządu dla nauczycieli. Dziś mamy 18h pensum nauczyciela, a średnie wynagrodzenie dla nauczyciela dyplomowanego wynosi 5.600zł brutto. Oto opcje: 22h pensum do 2023r - wynagr ok. 7.700 brutto, 24h pensum do 2023r - wynagrodzenie ok. 8.100 brutto - mówił Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Zmiany pensum i zmiany systemowe będą wprowadzane krok po kroku, czyli od roku szkolnego 2020 byłaby już nowa struktura wynagrodzeń i organizacji tych zasad zatrudnienia nauczycieli - zapowiedziała minister Beata Szydło na konferencji.

Propozycja rządu szybko została odrzucona przez środowisko nauczycielskie, które domaga się podwyżek jeszcze w 2019 r. 8 kwietnia zaczyna się bezterminowy strajk w oświacie - ogłaszają wspólnie Związek Nauczycelstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. - Nie zachodzą żadne okoliczności, żadne przesłanki, które dawałyby nam legitymację do tego, abyśmy mogli dyskutować o wstrzymaniu akcji strajkowej w poniedziałek - deklarują.

rpwdQ0Sh.jpg

Od razu wyjaśniśnijmy, zewentualne większenie pensum to dwa poważne probelemy - w miastach zwolnienia (w sumie tu brakuje nauczycieli, wiec nie tak straszne), ale na wsiach? Dramat. Fizyk, który dziś ma w podstawówce 4/18 etatu, miałby 4/24, musiałby obskoczyć 6 szkół - wypowiada się o propozycji rządu dziennikarka Justyna Suchecka (Gazeta Wyborcza).

Moja mama była nauczycielką fizyki i chemii. Pamiętam stosy sprawdzanych po nocach kartkówek, klasówek, codzienne ślęczenie nad konspektami lekcji (bo każda klasa inna), pamiętam jej unikalne lekcje. Jak dziś widzę pogardę hołoty wobec nauczycieli, to mnie skręca - komentuje muzyk Zbigniew Hołdys.

         Popierasz Hołdysa - kciuk w górę!

+ 1406
- 16

Polub Polityczek.pl

Komentarze obsługiwane przez CComment