aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaskoedodeeeee.jpg

Publicysta Andrzej Bober wypowiedział się na temat reakcji biskupów na film „Tylko nie mów nikomu” o pedofilii w polskim Kościele katolickim.

Prymas Wojciech Polak był gościem programu TVN24 Fakty po faktach". Duchowny stwierdził m.in. że „nie ma jednoznacznej odpowiedzi” na pytanie kto jest odpowiedzialny za kryzys w kościele?".

- Uważam, że powinny otrzymać pomoc (ofiary księży pedofilów), jeżeli chodzi o odszkodowanie, to powinniśmy się stosować do obowiązującego w Polsce prawa - wypowiadał się abp Polak.

- Nie widzę ręki podniesionej na Kościół - deklarował hierarcha i tym samym odpowiedział na słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że ręka podniesiona na Kościół jest ręką podniesioną na Polskę".


Jacek Nizinkiewicz (dziennikarz "Rzeczpospolita"): W sytuacji kiedy każdy widzi, że jest problem pedofilii w Kościele, Prymas i przedstawiciele Episkopatu uderzają się w pierś, to oczywistym jest,że nagłe zaostrzenie prawa jest tylko zasłoną dymną, nie próbą ukarania duchownych tuszujących haniebny proceder. Komisja jest niezbędna.

Joanna Scheuring-Wielgus (Teraz!): Prymas Polak rok temu został poproszony przez Marka Lisińskiego z fundacji "Nie lękajcie się", o spotkanie ws. pedofilii w Kościele. Prymas zaproszenia nie przyjął. Fundacja od lat alarmuje o pedofilii w KK.

Andrzej Bober (publicysta): Im dłużej słucham wypowiedzi hierarchów kościelnych – a teraz słucham wykrętnych odpowiedzi Prymasa Polski Wojciecha Polaka na antenie TVN 24 – tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że ryba śmierdzi od głowy. Jeśli cały episkopat Chile mógł podać się do dymisji, a Papież Franciszek zwolnił z usług 8 biskupów ,to trudno dla polskiego episkopatu szukać innej drogi. A potem trzeba będzie, tak myślę, zderzyć się ze świętością Jana Pawła II.

33502731608_7265b96228_z_1.jpg

          Episkopat do dymisji - kciuk w górę!


+ 8
- 0

Polub Polityczek.pl